Bakır Çatı Sistemleri , Bakır Çatı Fiyatları

Bakır Çatı Sistemleri , Bakır Çatı Fiyatları

Bakır Çatı Sistemleri , Bakır Çatı Fiyatları

Bakır Çatı Ve Çinko Çatı Nedir

Evlerin en önemli bölümlerinin başında gelen çatı, dışarıdaki iklim koşullarına karşı evleri koruyan bölümdür. Aynı zamanda ısı ve su yalıtımı da sağlayan çatı, yapımı oldukça dikkat gerektiren bir alandır. Çatı yapımında sağlamlık ve uzun ömürlülük hususlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu faktörler göz önünde tutulduğunda bakır çatı ya da çinko çatı seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Bakır Çatı

Çatıların bakır ile kaplanması işlemi ile oluşan bakır çatı ithal veya yerli bakır levha ya da rulo kullanılarak uygulanır. Uzun ömürlü kullanıma sahip olan bakır çatı, kenetleme veya çıtalama tekniğe kullanılarak yapılabilmektedir. Kenetli bakır çatı kaplama sistemi uygulama yerine göre istenilen boyutlarda hazırlanmaktadır. Gizli klipslerle çatı altyapısına tutturulan bakır çatı kenetli sistem, darbelere dayanıklı, bakım gerektirmeyen doğal bir çatı ve cephe kaplama ürünüdür. 0.40mm, 0.50mm, 0.60mm kalınlığındaki bakır levhalar kullanılarak bakır çatı kaplama işleme yapılmaktadır.  Doğru bir uygulama ile hazırlanan bakır çatı, coğrafi bölge ve iklim şartlarına göre 100 - 150 yıl gibi bir ömre sahiptir. Sistem olarak uygulanması eski bir tarihe sahip olan bakır çatı, gelişen teknoloji ile birlikte daha çabuk ve ekonomik bir şekilde uygulanmaktadır. Ayrıca yıllar geçtikçe üzerinde oluşan patina nedeniyle renk değiştiren bakır çatılar yapılara doğal bir güzellik katmaktadır.

Talebe bağlı olarak kullanılan yerli ya da ithal bakır levhalar 1m x 2m boyutunda olmaktadır. Bu levhaların gerekli ölçülerde kesilmesinin ardından cakalarda büyütülerek şekillendirmektedir. Bakır levhaların klipslerle çatı döşemesinin üzerine sabitlendiği kenetli bakır çatı kaplama sisteminde, hazırlanmış olan levhaların montajı kolayca yapılmaktadır. Çıtalı bakır çatı kaplama sisteminde ise hazırlanan levhalar 3x3, 4x4, 5x5  boyutlarındaki çıtalara sabitlenerek montajlanır. Ardından çıtaların üzerine kep ismi verilen sürgüler takılır.

Yerli Bakır Levha Teknik Özellikleri

  • TS EN 1652, DIN EN 13599 standartlarına uygundur.
  • En sert hava koşullarında dahi oldukça dayanıklıdır.
  • Darbelere karşı dayanıklıdır.
  • %100 geri dönüşüme sahiptir.
  • Doğal dokusu ile estetik bir görüntüye sahiptir.
  • Biyolojik özelliği sayesinde doğa ile Özdeş olarak renk değişimi sağlamaktadır.  patina yeşili Bakırın son renk halidir.

Çinko Çatı

Mimarların çatıda görmek istedikleri tüm detayları kusursuzca sergileyen çinko çatı kaplama sistemleri, birçok üstün özelliği bir arada sunmaktadır. Esneklik, estetik, prestij ve kolay şekillendirme özelliklerini bir arada sunan çinko çatı kaplamaları, birbirinden özgün tasarımlarıyla en üst kalitede çözümler sunmaktadır. Yerli ve ithal olmak üzere 2 çeşit çinko bulunmaktadır.  Tek tip metalik renkte olan yerli çinko alternatif olarak titanyum alaşımlı ithal çinkolar eşlik etmektedir. Farklı renk seçeneklerine sahip olan titanyum çinkolar da yerli ürünlerde olduğu gibi uzun ömürlü ve garantili malzemelerdir. EN 988 standartlarına uygun çatı kaplaması yapılmasını saf çinko titanyumun en büyük avantajı 100 yıl boyunca kendini temizlemesi ve onarmasıdır. Çatılarda kullanılan çinko titanyum 0,70 mm kalınlığında olmakla birlikte oldukça hafiftir. Çatı kaplama işlemlerinin vazgeçilmez bir seçeneğini oluşturan çinko titanyum birbirinden güzel avantajlar sunmaktadır.

Çinko Çatı Kenet Sistem

Düşük kenet yüksekliği nedeni ile modern ve düzenli bir görünüm sağlayan çinko çatı kenet sisteminin su sızdırmazlık direnci oldukça yüksektir. Geniş yüzeyli eğrisel ve karmaşık yüzeyli çatılar için ideal bir seçenek olan çinko çatı kenet sistemi, birçok çatı tipi için elverişlidir. Standart kenet paneli genişliği 430 mm - 580 mm olmakla birlikte minimum eğim %5, kalınlığı ise 0,70 mm / 0,80 mm’dir. Ayrıca maksimum kenet panel uzunluğu 15 metre olan çinko çatının kenet hadve yüksekliği 25 mm’dir.

Çinko Çatı Çıtalı Sistem

Göze çarpan hatları ve gölge efekti ile şehir karakterini yansıtan çinko çatı çıtalı sistem kolay söküm ve değişim özelliğine sahiptir. Basit el aletleri ile montajı yapılabilen çinko çatı çıtalı sistemde  ölçülen dirilen çinko levhalar çitaların üzerine geçirilen çöplerle sıkıca tutturulur. Ardından kepler levhanın üzerine yerleştirilerek su sızdırmazlığı özelliği sağlanır. 40 mm - 50 mm kare çıtalar kullanılan çinko çatı çıtalı sistemde eğimli Mahya da 60 mm, normal mahyada 80 mm kare çıtalar kullanılır. Çıtaların kalınlığı ise 0,65mm / 0,70mm / 0,80mm olarak değişmektedir.

Bakır Çatı

BAKIR ÇATI KAPLAMALARI

• TS EN 1652, DIN EN 13599 Normlarına uygundur.
• DOĞAL DOKUSU İLE OLDUKÇA ESTETİKTİR.
• EN AGRESİF HAVA ŞARTLARINDA BİLE OLDUKÇA DAYANIKLIDIR.
• DARBELERE KARŞI DAYANIKLIDIR.
• DOĞAYA KARŞI DUYARLIDIR. 
• %100 GERİ DÖNÜŞÜMLÜDÜR.
• İKLİM, ZAMAN, KULLANIM YERİ İLE DEĞİŞKENLİK GÖSTEREREK MONTAJDAN SONRA BİYOLOJİK ÖZELLİĞİ SAYESİNDE DOĞA İLE ÖZDEŞ OLARAK RENK DEĞİŞİMİ SAĞLAR (PATİNA YEŞİLİ BAKIRIN SON RENK HALİDİR.)

BAKIR KAPLANMIŞ BU ÇATILARA ‘’YAŞAYAN ÇATILAR’’ DERİZ. Çatı ve Cephe Sistemlerinde tercih edilen kalınlık ölçüleri 0,40mm ile 0.70mm arasındadır.

BAKIR PLAKA EBAT Ölçüler:

EN: 700mm-1000mm Boy:2000mm şeklindedir.

BAKIR Kullanım Alanları;

• Çatı Kaplamaları
• Cephe Kaplamaları
• Yağmur oluk- İndirme ve Sistemleri

Bakır Oluk: Bakır, çatılarda kullanıldığında uzun ömürlü ve estetik bir görünüme sahip bir ürünüdür. Çatılarda oldukça geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de yağmur olukları ve iniş borulardır. Doğru uygulandığında ve kaliteli malzemeler kullanıldığı takdirde uzun yıllar formu bozulmadan dayanır.

Bunun yanı sıra periyodik bir bakıma ihtiyaç duymazlar. Her ne kadar uygulaması zahmetli ve zor, maliyetli olsalar da diğer çatı oluklarından daha uzun yıllar hiçbir deforme olmadan kalırlar. Bakır oluklar birçok yapının cephe ve çatısı ile uyumlu bir görüntüye sahiptir. Yine diğer oluklardan avantajlarından bir diğeri de bu görünümüdür. Bakır oluklar hakkında daha ayrıntılı bilgi ve fiyat teklifi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bakır Oluk Görselleri

• Çatı ve Cephe Süslemeleri